اجزای اصلی موتورسیکلت ها

Diagram_Chopper_HiRake motormag.ir

اجزا و سیستم یک موتورسیکلت براساس کارایی,قیمت,زیبایی و…. مهندسی و ساخته می شوند.

Frame(قالب یا شاسی)

قالب یا فریم موتورسیکلت از جوش دادن آلومینیوم یا فولاد با تعلیق عقب ایجاد می شود.تیتانیوم,فیبر کربن و منیزیوم از جمله فلزات گرانی است که به طور سفارشی در موتورها استفاده می شود.فریم دارای لوله پیشانی(head tube) است که به دوشاخه جلویی(front fork)اجازه می دهد به عنوان نقطه اتکا عمل کند.روغن در قالب شاسیOil-in-Fram ) chassis) در بعضی موتورهای انگلیسی در سال ۱۹۵۰ بعضا تا ۱۹۷۰ استفاده می شد که با اقبال مردم همراه نشد.

History-of-Motorcycle-Frames_03 motormag.ir

تعلیق

تعلیق واسطه ای بین چرخها و شاسی است که ضربه های جاده و حرکت را گرفته تا نیرو و آسیب کمتر به سرنشین وارد شود.در مدل چاپر یا همان هلیکوپتری هارلی تعلیق عقب به کار گرفته نشده است(یه چیزی تو مایه های خوابوندن کمک ماشینها).اجزای تعلیق جلو شامل لوله تلسکوپی (fork tubes)در کنار موتورسیکلت که به وسیله چندین میله ترکیب شده است.تعلیق عقب شامل چندین بازوی نوسانی(swinging arm) است که اکسل را به چرخ متصل میکند.

DSCN7609 motormag.ir

دوشاخ جلو

دوشاخ جلو(front fork) قسمتی از موتورسیکلت است که به شکل چنگال چرخهای جلو موتورسیکلت را نگه می دارد.وقتی صحبت از هندلینگ می شود این قسمت وظیفه بسیار مهمی را برعهده می گیرد.کمک فنرها هم در این قسمت قرار میگیرند واشتباها به آن کمک می گویند.

husky360_fork motormag.ir

پیشرانه(engine)

اکثر موتورسیکلتها به وسیله بنزین و موتوردرون سوز و تعدادی از اسکوترها موتورالکتریکی و تعدادی هم دیزل سوز هستند.حجم موتور به حجم کلی مخلوط هوا و سوخت که موتور در چرخه کامل خود میتواند دریافت کنند میگویند.در پیستون حجم موتور از بالای نقطه مرگ به پایین نقطه مرگ جابجا میشود.حجم موتوردر موتورسیکلت ها از ۵۰ سی سی در اسکوترها تا ۵۷۳۵در موتورسیکلت ۸ سیلندر شورلت شامل می شود.

Sokol_995_cc_zijklep_v-twin motormag.ir

زنجیر

وظیفه زنجیر انتقال نیروی مکانیکی از نقطه ای به نقطه دیگر است.زنجیر بر روی چرخ دنده ها سوار میشود و انتقال نیرو برای به حرکت درآوردن وسیله را بهبود می بخشد.روغن کاری برای بهتر کار کردن زنجیر لازم می باشد.

598px-Plunger_suspension motormag.ir

ابزارها

اکثر موتورها پنل های ابزار شامل سرعت سنج,کیلومتر شمار,نشان دهنده سوخت ونشان دهنده چراغ های وسیله را دارا هستند.

800px-W800_instruments motormag.ir

بسیاری از اجزای اصلی موتورسیکلت ها با خودروها مثل ترمز ,تایر,اگزوز و…. یکسان هستند که از ذکر و توضیح آنها به علت وجود در کتابهای درسی و سایتهای خودرو و مکانیکی اجتناب می کنیم.

 

0
مطالب مرتبط به این پست

نظر شما چیست؟