تاریخچه موتورسیکلت

800px-Roper_steam_velocipede_1886_The_Standard_Reference_Work motormag.ir

موتورسیکلت وسیله ای دوچرخ و در بعضی مواقع سه چرخ است که بایک, موتور یا چرخ هم خوانده میشود.در سال ۱۸۸۵ در شهر Bad Cannstatt در اشتوتگارت آلمان اولین موتورسیکلت احتراق درون به وسیله سوخت بنزین توسط ویلهلم میباخ و گاتلیب دایلمر اختراع شد.این مخترعین اسم وسیله خود را (Reitwagen) یا همان ماشین حرکت کننده نامیدند و طراحی قالب آن را براساس موتور(engine) انجام دادند.

618px-Daimler-1-motorcycle-1 motormag.ir

شخص انگلیسی به نام ادوارد باتلر اولین موتورسیکلت سه چرخ رادر سال ۱۸۸۷ اختراع نمود و آن را گردنده بنزینی باتلر نامید و در همان سال در استنلی سایکل شو لندن به نمایش درآورد.سرنشین در این موتور بین سه چرخ می نشست و ترمزگیری توسط اهرم سیمی انجام می شد.

موتور سه چرخ باتلر

بسیاری از صاحب نظران موتور باتلر که سه چرخ بود را اولین حساب نمی کنند,تلاش های قبل تراز این هم برای اختراع موتورسیکلت توسط دو مخترع فرانسوی(Pierre Michaux و LouisGuillaume Perreaux) در سال ۱۸۶۷ انجام شده بود که دوچرخه موتور دار با موتور گرمایی(موتوری که انرژی گرمایی و شیمیایی را به مکانیکی تبدیل می کند)را اختراع نمودند.در همان زمان در ایالات متحده توسط دونفر به نامهایSylvester H. Roper Roxbury, Massachusetts هم همین وسیله در حال ساخت بود.

1024px-Michaux-Perreaux_steam_velocipède motormag.ir

موتور گرمایی Roper ساخته شده در ایالات متحده

در سال ۱۸۹۴ شرکت آلمانی Hildebrand & Wolfmüller اولین کمپانی بود که به تولید موتورسیکلت روی آورد واسم آن را موتورسیکلت گذاشت.

800px-Hildebrand-Wolfmüller_1894 motormag.ir

دوسال بعد شرکت انگلیسی Excelsior Motor Company نیز به تولید موتورسیکلت روی آورد.در ایالات متحده در سال ۱۸۹۸ اولین کارخانه توسط شخصی به نام Charles Metz در ماساچوست تاسیس شد.در سال ۱۸۹۸ triumph Motorcycles و همچنین در سالهای ۱۸۹۹و ۱۹۰۲و ۱۹۱۰ به ترتیب Royal Enfield, Norton و  Birmingham Small Armsبه بزرگترین کارخانه های تولید موتورسیکلت در انگلستان تبدیل شدند.در سال ۱۹۰۱ هم شرکت ایندین شروع به کار کرد.از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ موتورهای کوچک دوزمانه طرفدار بیشتری پیدا کردند.

برای آشنایی بیشتر با انواع موتورسیکلت و اجزای آن میتوانید به پست های قبلی مراجعه کرده یا اینجا و اینجا را کلیک نمایید.

0
مطالب مرتبط به این پست

نظر شما چیست؟